Erken hamilelik belirtileri     Hamilelik belirtilerinin ortaya çıkması her hamilede farklı zamanlarda farklı ve  bulgularla ortaya çıkmaktadır.Öyleki bir kısım hamilelerde gebelik belirtileri çok hafif şikayetlerle seyrederken diğer bir kısım gebeliklerde işe aşırı olabilmektedir.Ancak her hamilelikte az yada çok hamile olduğunu gösteren belirtiler ortaya çıkmaktadır.Hamile olduğunu gösteren belirtilerin ortaya çıkmasında asıl rol alan aslında hamileliğin tabiatı gereği salgılanan hormonlarla ilişkilidir. Diğer yandan anne adayında hamilelikle ilgili kaygıların ortaya çıkması da psikolojik bir takım bulgular ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.Tabi ki bu yeni durum daha önce hiç yaşamadığı bir durum olup alışılagelmemiş vücut değişikliklerine neden olmaktadır.
     Babadan gelen sperm ile anneden atılan yumurtanın birleşmesi(zigot) ile hamilelik olayı başlamaktadır.Ancak tuba uterina denen tüplerden daha aşağılara gelen döllenmiş yumurta rahimde yuvalanma dediğimiz bir olayla rahim içine gömülür.Döllenme ile rahime gömülme(implantasyon) arasında yaklaşık 6-7 günlük bir süre vardır.
      Şimdi erken  hamilelik belirtileri ile ilgili sık sorulan aşağıdaki sorular eşliğinde anlatmaya çalışalım.

  •     Erken hamilelik belirtileri nelerdir?
  •     En erken hamilelik belirtisi nedir?
  •     Hamilelik belirtileri ne zaman başlar?
  •     Hamilelik belirtileri ilk hafta nelerdir?
     Yukarıda kısaca anlattığım gebelik oluşumu(bebek oluşumu) aşamalrından dolayı, hamileliğin en erken bulgusu işte bu implantasyon sırasında bazı hastalarda az bir lekelenme şeklinde görülebilen implantasyon kanamasıdır.Çok bayanda bunu anlayamayabilir.İmplantasyon ile rahime gömülen dölütteki trofoblastik hücreler ilk bir kaç saatte, gebelik boyunca ortaya çıkan bir çok belirtilerin baş sorumlusu Beta HCG denen (human corionik gonodotropin) hormonu salgılamaya başlarlar.Kanda ancak implantasyondan bir gün sonra tesbit edilebilen beta HCG gebeliğin 9.haftasına kadar hergün iki katı kadar yükselir.İşte kandan beta hcg düzeylerinin tesbiti de kesin ve erken hamilelik belirtisidir.Kandan gebelik testi(hassas gebelik testi) denen test bu hormonun varlığı ile ilşkili olup gebeliğin varlığını ve muhtemel kaç haftalık olduğu hakkında bilgi vermektedir.Beta hcg nin idrarda da gösterilmesine idrardan gebelik testi denmektedir ve hassa gebelik testine göre daha az kesinlik gösteren gebelik belirtisidir.
     Hamilelik belirtileri ne zaman başlar sorusuna cevap olarak implantasyon kanaması sonrası başlar dense de asıl olan adet kanaması vakti geçtiği zaman başlamaktadır denebilir.
     Dolayısı ile normalde görülen adet kanaması ile rahimden atılan yumurta artık rahim duvarına yuvasını yapmış olup yine karmaşık hormonal mekanizmalar sayesinde bu sefer dışarı atılmamaktadır.Bu sayede hamilelik için gerçekte düzenli adet gören hamilede asıl hamilelik belirtisi adet görememe olmaktadır.
     Diğer bir erken hamilelik belirtiside hamileliğin 2.haftasından itibaren görülmeye başlayan ve hormonal değişimlerle ilişkili memede hassasiyet olmasını sayabiliriz.Memelerde şişlik ve ağrı olaktadır.
     Bir başika erken gebelik belirtisi özellikle sabahları ortaya çıkan bulantı ve/veya kusma olmaktadır. Hamilelikte sabah bulantıları % 70-80 civarında görülen sık bir bulgu olup bu şikayette hormonal değişimlerle ilgilidir.Dolayısıyla hastada yorgunluk halsizlik belirtileride ortaya çıkmaktadır.Yorgunluk ve halsizlik şikayetinin beslenme ile ilgili sıkıntıdan başka diğer nedeni de hormonal değişimlerdir.
     Hamileşliğin erken dönemlerinde başlayan bir başka bulgu da aşerme dediğimiz canının mevsim dışı yemekler veya meyva çekmesidir.
     Hamileliğin belirtileri ilk haftadan itibaren ortaya çıkabilir.Yukarıda belirttiğim bulgularla beraber ilk haftalarda olan belirtilerden biriside yine hormonal değişime bağlı vajinal akıntı olması halidirki,gebeliğin sonlarına kdar devam edebilmektedir.
     Erken hamilelik belirtilerinden bir diğeri de büyüyen uterusun mesaneye yaptığı baskıdan dolayı ortaya çıkan sık idrar hissi.
     Vücut ısısında artış ve sıcaklık hissi, iştah açılması, kokulara karşı hassasiyet olması, ruhsal sıkıntı hissi,Baş dönmesi ve baygınlık hissi de bazı hamilelerde erken bulgu olarak görülebilmektedir.
   
  Gebelikte memede şikinlik ve ağrı Gebelikte mide bulantısı

  8 yorum :

  1. Garip ama gerçek bir şey varki bence hamileliğin ilk belirtisi anne adayının bunu hissetmesidir.Galiba bilimsel gelişmeler sonunda beni haklı çıkaracak.Kimbilir benim çevremdeki çok kadın ve bende ilk hamilelik belirtisi hamile olduğumu hissetmemizdi.Adet gecikmesi olana kadar zaten hamileymişiz haberimiz yokmuş.Makalenizi okuyunca demek ki yanlış düşünmüyormuşum.Yada benim hezayanım değilmiş.Onu anladım.Çok faydalandım makalenizden teşekkür ederim.Sizi izlemeye devam ediyorum zaten.

   YanıtlaSil
  2. şimdiye kadar okuduklarım içinde en acıklayıcı olanıydı cok tesekkurler :)

   YanıtlaSil
  3. Merhaba implantasyon kanaması kaç gün sürer ve bittikten kaç gün sonra idrar testinde cıkar yardımcı olurmusunuz

   YanıtlaSil
  4. Hamileliğin en önemli habercisi adet gecikmesi olsa da bazı erken belirtiler adet gecikmesinden önce bile hamileliğe işaret edebilir. Unutulmaması gereken bu belirtilerin kadından kadına hatta hamilelikten hamileliğe değişiklik gösterdiğidir.

   YanıtlaSil
  5. Hamilelik belirtileri konusunda çok acıklayıcı bir yazı olmuş. En büyük hamilelik belirtisi elbette herkesin bildiği gibi adet kanamasının gecikmesidir.

   YanıtlaSil
  6. Oldukça açıklayıcı ve yalın bir dil kullanmanız çok güzel olmuş, yerinde tesptiler teşekkür ediyorum

   YanıtlaSil
  7. Meraba ben erkek arkadasimla 12 aralikta iliskiye girdim korunmasiz bu 2 gunde bir surdü simdi sabahlari hafif migdem bulaniyor kasikda agri oluyor belimde siddetli oluyor goguslerim ağriyor kabiz oldum beyaz akinti geliyor acaba hamilemiyim

   YanıtlaSil

  Teşekkür ederiz.Yorumlarınızla daha iyiyi bulacağız.İnşallah.

  E-maille bildirim için tıklayınız.

  Enter your email address:

  Delivered by FeedBurner

  NetworkedBlogs