Down sendromluyuz diye bizi öldürmeyin

  Adanalı annenin down sendromlu bebeğine müdahale yapıldıktan sonra ikiz bebekleri ile birlikte hayatını kaybetmesi Türkiyeyi derinden üzdü.Aynı kaderi paylaşan çocuk ve aileler,hasta diye anne karnında öldürülen bebeklerin dramına büyük tepki gösteriyor.Üniversite mezunu down sendromlu ayşegül kara,"Yaşamak bizim de hakkımız" diyor.
  Adana da down sendromlu bebeğin kalbinin durdurulması sonrasında anne ve karnındaki ikizlerin ölümü ile sonuçlanan olay,bu durumdaki çocuk ve yakınlarını gündeme getirdi.Öğretmenlik yapan ismail-serpil kara çiftinin 2 çocuğundan biri olan down sendromlu Ayşegül kara ve ailesi bebeklerin anne karnında öldürülmesine karşı çıkıyor.4 aylık hamile iken kızının down sendromlu olduğunu öğrenen anne serpil kara hiç bir zaman bebeğimin kalbi durdurmayı düşünmedim.Ona kıyamazdım.Allah bize bu çocuğu vermiş,biz onu nasıl öldürebiliriz diye soruyor.Kızı dünyaya geldikten sonra hastane hastane gezdiklerini,çok zorluk çektiklerini anlatan kara sonunda elde ettiklerini şöyle anlatıyor.Yaşadığımız zorluklara rağmen ben her zaman kızımın yanında oldum.Çünkü down sendromlu çocuklar eğitilebilir çocuklar.Benim kızım ilk,orta ,lise ve üniversiteyi bitirdi.Buna kimse inanmıyordu ama biz bunu başardık.Üstelik şimdi kızım usta öğretici olarak adana huzur evinde cilt bakım uzmanı olarak çalışıyor.Biz DOWN SENDROMLU BİR ÇOCUĞUN NELER YAPABİLECEĞİNİ GÖSTERDİK HERKESE.
 13 şubatta balcalı hastanesinde hatice demet buzpınara ikiz bebeklerinden birinin down sendromlu olması nedeniyle kalbine iğne yapılarak hayatına son verilmesi ve taburcu edildikten 2 gün sonra hastaneye kaldırılan anne ve bebek hayatını kaybetmişti.
Kaynak
-----------
1-ADANA İHA
2-ZAMAN GAZETESİ1 yorum :

  1. Bebeklerini kaybeden kardeşimize tabi,ki *TÜRK * milleti olarak hepimiz üzüldük! bunların sanırım bizlerin sağlık konusunda bilgileri öğrenirsek! toplum olarak,da hem sağlıklı bir yaşam sürer hemde bildiklerimizle, belki bir vatandaşa faydası olur da bizde bundan çok MUTLU oluruz. ayrıca bizleri bu sağlık bilgileriyle aydınlatan sağlık ekibi arkadaşlarımıza ve www.bebegiminsesi.com a teşekkürler.

    YanıtlaSil

Teşekkür ederiz.Yorumlarınızla daha iyiyi bulacağız.İnşallah.

E-maille bildirim için tıklayınız.

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

NetworkedBlogs